Olej z wiesiołka zalicza się do żywności funkcjonalnej, która dodatnio wpływa na stan naszego zdrowia, samopoczucia czy też zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby. Pozyskuje się go z nasion wiesiołka dwuletniego - rośliny, która do Europy dotarła najprawdopodobniej z Ameryki Północnej.
Olej z wiesiołka jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT, zwane także witaminą F) z grupy omega-6 - w większości kwas linolowy (ok. 70% zawartości). Substancja ta pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej ten jest również jednym z nielicznych produktów o wysokiej zawartości rzadko spotykanego kwasu gamma-linolenowego (GLA). Oprócz wiesiołka, jego dobrymi źródłami są olej z ogórecznika lekarskiego
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno wśród spotykanych na rynku olei charakteryzuje się doskonałym składem kwasów tłuszczowych omega-6. Są to kwasy linolowy oraz gamma – linolenowy, mają one doskonały wpływ na nasz organizm, oraz na naszą skórę, włosy i paznokcie, działają anty-rakowo poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wspomagają walkę z chorobami miażdżycowymi.
Olej z wiesiołka ma również zastosowanie, jako suplement w trakcie odchudzania gdyż blokuje rozwijanie się komórek tłuszczowych.
Ponadto wiesiołek działa leczniczo w chorobach reumatycznych oraz przy kontuzjach – złamaniach, zwichnięciach gdyż regeneruje tkankę chrzęstną i łączną właściwą. Regularne spożywanie oleju z wiesiołka poprawia samopoczucie, zmniejsza stany lękowe, migreny jak również koi emocje i pomaga w walce z depresją.
Szczególnie korzystnie olej z wiesiołka wpływa na skórę, gdyż koryguję ilość powstającego łoju tym samym przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Olej z wiesiołka pomaga w przypadkach artretyzmu, łuszczycy, tocznia, pokrzywki, trądziku, egzemy czy stwardnienia rozsianego.
Mimo tak szerokiego zastosowanie nie kończy się ono na chorobach skórnych. Olej z wiesiołka pomaga w przebiegu różnorodnych dolegliwości kobiecych takich jak bolesne miesiączkowanie, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz w trakcie przebiegu menopauzy. Dzieje się tak gdyż olej wiesiołkowy łagodzi napięcie, drażliwości, boleść piersi oraz zapobiega uderzeniom gorąca.
Świeży olej z wiesiołka tłoczony w naszej przydomowej olejarni posiada żółtą, przechodzącą w lekko zielonkawą barwę. Należy go przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze od +3 do +18 stopni Celsjusza. Od momentu otwarcia nie powinien być przechowywany dłużej niż 6 miesięcy.
Tak jak inne nasze zimnotłoczone oleje, olej z wiesiołka powinien być spożywany na zimno. Będzie znakomitym dodatkiem do sałatek i surówek. Zewnętrznie można go stosować na skórę i włosy lub też w formie maseczki. Olej z wiesiołka znajdzie również zastosowanie w kosmetologii, jako dodatek do olejków eterycznych podczas wykonywania masaży.
*Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.