Olej rydzowy stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera 45% kwasów omega-3, które spowalniają proces starzenia się komórek, obniżają poziom trójglicerydów we krwi, a także stanowią ochronę przed nowotworami oraz zawałami. Olej rydzowy stanowi jedno z najbogatszych, znanych, roślinnych źródeł kwasów omega-3. Kwasy te posiadają silne właściwości dietetyczne. Dodatkowo olej rydzowy zawiera 15% kwasów omega-6. Olej rydzowy stanowi bogate źródło witaminy A oraz witamin z grupy B. Poza tym zawiera bogactwo mikro- i makroelementów, lecytynę oraz przeciwutleniacze (w szczególności witaminę E). Dzięki zawartości przeciwutleniaczy chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce, ponieważ pozytywnie wpływa na wygląd skóry.
Godny uwagi jest fakt, że skład kwasów tłuszczowych w oleju rydzowym jest cenniejszy niż tych, które występują np. w oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym czy rzepakowym. To właśnie sam skład oleju rydzowego sprawia, że wykazuje on długi okres przydatności do spożycia (nawet do sześciu miesięcy).
Olej rydzowy doceniany jest również w gastronomii. Należy do popularnych olejów spożywczych, w szczególności wykorzystywany jest podczas postów. Dzięki swojemu korzennemu smakowi, ubogaca sałatki ziemniaczane i warzywne. Stanowi doskonały dodatek do kasz, serów oraz pieczywa.
Olej rydzowy posiada wiele zastosowań prozdrowotnych. Wpływa na proces gojenia ran, wszelkich owrzodzeń oraz oparzeń. Dodatkowo usuwa objawy atopowego zapalenia skóry, dermatozy i wypryski. Ponadto przyspiesza wydzielanie żółci. Olej rydzowy chroni wątrobę, trzustkę, serce, jelita, a także nerki. Osłabia objawy artretyzmu i reumatyzmu, jak również alergii. Reguluje poziom lipidów, cukru i cholesterolu we krwi. Badania przeprowadzone w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie wskazały, że u osób, które przez okres dwóch tygodni regularnie spożywały olej rydzowy, nastąpił spadek złego cholesterolu (LDL) aż o 12%.
Dzięki odpowiednim proporcjom kwasów tłuszczowych olej ten można przechowywać dość długo bez utraty jego walorów. Ważne jednak, aby nie miał odstępu światła słonecznego, a temperatura była pomiędzy 4-20 stopni Celsjusza.
Pomimo wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które szybko się utleniają i jełczeją, olej rydzowy (w przeciwieństwie do oleju lnianego) może być przechowywany w szczelnym opakowaniu (chroniącym przed światłem i powietrzem) nawet do 6 miesięcy bez uszczerbku dla jego właściwości. Zawdzięcza to naturalnie występującym w nim przeciwutleniaczom (fenole i tokoferole).
Olej lniankowy może być stosowany tylko „na zimno”. Nie zaleca się, aby był ogrzewany powyżej 36 stopni.
Jedna łyżeczka oleju rydzowego pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które obniżają poziom „złego” cholesterolu i stanowią profilaktyczną ochronę przed chorobami serca i układu krążenia oraz przeciwdziałają problemom z nadwagą. Dawka lecznicza to 5-10 g (1-2 łyżeczek) dwa razy dziennie, najlepiej na czczo.
*Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanych produktów zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.